Rola Koenzymu Q10 w organizmie

Koenzym Q10 jest endogennym, czyli produkowanym naturalnie w naszym organizmie antyoksydantem. Jego magazynem są nasze mitochondria odpowiedzialne za produkcje energii dla naszego ciała. Do głównych zalet tego składnika zalicza się działanie antyoksydacyjne dzięki czemu ogranicza on niekorzystne działanie stresu oksydacyjnego na nasze komórki. Do negatywnych skutków stresu oksydacyjnego można zaliczyć nieprawidłowy rozwój komórki, przedwczesne jej obumierania czy uszkodzenia DNA. Koenzym Q10 odgrywa ważną role w działaniu układu sercowo – naczyniowego czy nerwowego.

 

Wraz z wiekiem poziom tego ważnego antyoksydantu znacząco się obniża sprzyjając rozwojowi chorób serca, zmian nowotworowych czy rozwój choroby Alzheimera czy Parkinsona, istnieją również badania wskazujące na silną korelację pomiędzy niskim stężeniem koenzymu Q10 oraz występowaniem męskiej niepłodności. Suplementacja koenzymu Q10 okazuje się bardzo pomocna w leczeniu takich dolegliwości jak migrenowe bóle głowy, niewydolność serca, czy choroby układu nerwowego czy nadciśnienie tętnicze.
Koenzym Q10 można znaleść w wielu produktach spożywczych oraz suplementach doustnych, natomiast jego biodostępność z przewodu pokarmowego wynosi zaledwie około 8%, co może być ścisłe powiązane ze spadkiem stężenia tego ważnego antyoksydantu wraz z wiekiem. Producenci suplementów doustnych prześcigają się w tworzeniu nowych form koenzymu reklamowanych jako lepiej przyswajalne, co niestety nie odnajduje odzwierciedlenia w wynikach badań.
Coraz większą popularnością cieszą się nowe formy suplementacji mikro i makroskładników w postaci tzw. kroplówek witaminowych. Są one niezwykle skuteczne i dobrze przyswajalne przez organizm. Najnowsze badania prowadzone nad suplementacja koenzymu Q10 wskazują na konieczność poszukiwania innych form jego suplementacji niż doustna, przez niską wchłanialność. Podaż dożylna w formie kroplówki pozwala na dokładne oszacowanie dawki preparatu oraz zapewnia jego doskonałą biodostępność, dzięki czemu Pacjent nie musi długoterminowo przyjmować preparatu doustnego. Warto wspomnieć o wypełniaczach w tabletkach takich jak dwutlenek tytanu powszechnie dodawany do różnych suplementów a wykazujący bardzo negatywne skutki na nasz organizm, między innymi na układ pokarmowy.
W Instytucie Terapii Witaminowej Pacjent poddawany jest wnikliwej konsultacji z lekarzem, podczas której zostaje ustalona terapia suplementacja koenzymu Q10.
W szczególności suplementację tego preparatu zaleca się osobom z problemami takimi jak:
  • Niewydolność układu sercowo – naczyniowego,
  • Choroby degradacje układu nerwowego takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy pląsawica Huningtona,
  • Choroby nowotworowe,
  • Cukrzyca,
  • Niepłodność męska.
Wybierając placówkę gdzie będziecie korzystać z kroplówek witaminowych koniecznie zwróćcie uwagę na to jakie wymagania powinien spełniać taki punkt.
Nasza kadra medyczna w placówkach Instytutu Terapii Witaminowej jest do Państwa dyspozycji i chętni odpowie na wszelkie pytania.

 

Dowiedz się więcej o kroplówkach witaminowych na naszym blogu:

Jakie są mity i fakty o kroplówkach witaminowych?

Czy suplementacja witamin jest konieczna?

Jakie są różnice między doustnymi witaminami a kroplówkami witaminowymi?

 

 

 

Search

+