Odleżyny

Odleżyny – jak leczyć odleżyny? Jak powstają?

Zapobieganie odleżynom i ich leczenie stawia poważne wyzwanie nie tylko osobom dotkniętym tą przypadłością, ale również samym zespołom terapeutycznym. W celu zwrócenia uwagi na skalę problemu na 20 listopada ustanowiono w Polsce Dzień Walki z Odleżynami, a już dziś na naszym blogu możecie przeczytać o tym czym są odleżyny, jak powstają oraz jakie są formy leczenia odleżyn. Dowiecie się również jak kroplówki witaminowe mogą wspierać leczenie odleżyn.

 

Odleżyny – definicja i powstawanie

Termin odleżyna został zapożyczony z łacińskiego słowa decumbre, który oznacza “leżeć płasko” i wskazuje on jednoznacznie na główny powód powstawania odleżyn. Już w XV w. podczas toczonych ówcześnie wojen zauważono powstawanie ran u żołnierzy, którzy przez długi czas leżeli na płasko, bez możliwości poruszania się. Co więc jest bezpośrednią definicją odleżyny? Według Europejskiego Zespołu Doradczego Leczenia Odleżyn, odleżyną nazywamy obszar miejscowo uszkodzonej skóry i znajdujących się bezpośrednio pod nią tkanek, powodowany przez bezpośredni ucisk lub napięcie tkanek

Bezpośrednią przyczyną rozwoju odleżyn jest ucisk na naczynia żylne i tętnicze powodujący niedokrwienie zdrowej tkanki. Im dłuższy jest czas ucisku lub na tkanki działa większa siła, tym prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwienia i niedotlenienia tkanek jest wyższe, co prowadzi do rozwoju zmian martwiczych, czyli odleżyn. Osobami o podwyższonym ryzyku powstawania odleżyn są pacjenci nieprzytomni lub unieruchomieni, nie mający możliwości samodzielnego poruszania celem zredukowania ucisku na tkanki. Miejscami szczególnie narażonymi na siły ucisku są tzw. niskie punkty, czyli miejsca położone poniżej osi ciała, m.in.: kość krzyżowa, kość ogonowa, kość ramienna, pięta, łokieć, łopatki, potylica, palce u stóp.

 

Profilaktyka odleżyn

Podstawą dla profilaktyki jest zapewnienie odpowiedniej higieny i odżywienia osoby narażonej na występowanie odleżyn. Głównym elementem profilaktyki przeciwodleżynowej jest redukcja siły nacisku na tkanki, czyli częsta zmiana pozycji, umożliwiająca odciążenie każdej części ciała. Warto podkreślić, że osoby starsze wymagają częstszej zmiany pozycji od osób młodych, którzy nie są obarczeni wieloma czynnikami ryzyka. Ważna jest częsta obserwacja i ocena każdej części ciała w poszukiwaniu potencjalnego niedokrwienia. Szczególnie istotną jest obserwacja miejsc bardziej narażonych na wystąpienie odleżyny, tj. pięt, pośladków, łokci, łopatek, potylicy.

Zalecane jest stosowanie środków zapewniających prawidłową hydratację naskórka oraz tworzących barierę ochronną dla flory pacjenta. Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry zaleca się stosowanie preparatów pielęgnacyjnych. Odpowiednie preparaty zawierają substancje pomocnicze, wspierają proces gojenia i regeneracji naskórka np. preparaty z lanoliną, lipidami, Panthenolem, jonami srebra, kreatyną, witaminą A i E.

 

Leczenie odleżyn

Nie ma możliwości wyznaczenia jednolitego standardu leczenia odleżyny ze względu na indywidualny charakter rany. Również różnorodne miejsca występowania ran wymuszają dostosowanie terapii indywidualnej dla każdego pacjenta. Każda rana przechodzi przez proces gojenia składający się z różnych faz, do których należy dostosować leczenie.

Wyznaczamy następujące fazy:

 • Faza wysiękowa – Rozpoczyna się proces zapalny, pojawia się obrzęk z dużym wysiękiem, następuje oczyszczanie rany z zanieczyszczeń w tym obumarłych tkanek
 • Faza ziarninowania – Jej celem jest wytworzenie nowej tkanki, odpornej na zakażenia, powstanie nowej sieci naczyń krwionośnych oraz zamknięcie się rany
 • Faza naprawcza – Wcześniejsza ziarnina o charakterze mocno czerwonej tkanki ulega transformacji w bladoróżową tkankę, ściany rany zwężają się
 • Faza bliznowacenia – Najdłuższy okres trwający od kilku do kilkunastu miesięcy a nawet lat. Wraz z upływem czasu zwiększa się wytrzymałość rany, blizna traci cechy przerostowe, ulega obkurczeniu, spłaszczeniu oraz zmianie zabarwienia na jasnoróżowe lub białe

W zależności od charakteru rany, fazy w jakiej się znajduje, wyglądu, głębokości uszkodzenia tkanek i pochodzenia rany, należy założyć opatrunek przeciwodleżynowy, który powinien posiadać następujące cechy:

 • Utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności w łożysku rany
 • Wchłania nadmiar wysięku
 • Blokuje przedostanie się bakterii do wnętrza rany
 • Nie przylega do rany
 • Posiada właściwości protekcyjne
 • Ma właściwości termoregulacyjne,  umożliwiające “oddychanie” rany
 • Możliwy do łatwego usunięcia

Na rynku istnieje szereg opatrunków m.in. hydrokoloidy, hydrożele, opatrunki alginianowe, dekstranomery, opatrunki z jonami srebra.

 

Solcoseryl w leczeniu odleżyn

Jednym z cenionych produktów stosowanych w leczeniu odleżyn jest Solcoseryl – bezbiałkowy dializat z krwi cieląt, występujący w formie żelu, maści lub roztworu do wstrzykiwań. Solcoseryl jest produktem wspierającym procesy naprawcze oraz regulującym zaburzenia metaboliczne komórek i tkanek. Aktywuje transport tlenu, stymuluje rozwój komórek oraz nasila syntezę kolagenu. Solcoseryl stosowany dożylnie, przyśpiesza gojenie się ran, dlatego może być skutecznym rozwiązaniem dla osób z trudno gojącymi się ranami, oparzeniami, odleżynami lub również dla sportowców w celu przyśpieszenia regeneracji potreningowej.

Przykłady stosowania Solcoserylu:

 • Wsparcie gojenia ran, oparzeń, odmrożeń,
 • Leczenie odleżyn,
 • Stopa cukrzycowa,
 • Miażdżyca zarostowa tętnic obwodowych,
 • Uszkodzenia skóry i błon śluzowych spowodowane napromieniowaniem,
 • Po przeszczepach skóry,
 • U osób trenujących w celu przyśpieszenia regeneracji potreningowej,
 • Leczenie trądziku.

Silne właściwości regeneracyjne tego środka wpływają korzystnie na leczenie odleżyn, a możliwość stosowania go zarówno pod postacią żelu, maści jak i kroplówki wskazują na wszechstronność zastosowania. Solcoseryl jest produktem dla sportowców, osób w podeszłym wieku, osób unieruchomionych w związku z chorobą, osób po operacjach, cukrzyków, lub po prostu osób dotkniętych trądzikiem lub ranami.

 

 

Specjaliści z Instytutu Terapii Witaminowej w Białymstoku oraz Pogotowia Pielęgniarskiego stosują kompleksową terapię leczenia odleżyn. Oferujemy zarówno usługi pielęgnacji odleżyn i opatrunki przeciwodleżynowe w ramach Pogotowia Pielęgniarskiego, jak również podłączenia regeneracyjnej kroplówki z Solcoserylu, która przyśpiesza gojenie się ran. 

Search

+